آبان, 1398 بدون نظر دسته‌بندی نشده, مقاله چاپ

چاپ سیلک چیست؟

چاپ سیلک توسط وسیله‌ای کوچک انجام می‌شود که در منزل نیز می‌توان توسط آن کارکرد. دستگاه چاپ سیلک وسیله‌ای کوچک و قابل‌حمل است که یک چهارچوب دارد و بسته به ابعاد کار متغیر است. این دستگاه یک وسیله مکانیکی است که یکی از اجزای آن توری نام دارد؛ رنگ از روی این توری‌ها بر روی کار قرار می‌گیرد.

همان‌طور که قبلاً گفته شد نوع چاپ برای طراحی بسیار مهم است، طرحی که قرار است چاپ سیلک شود باید دارای نقاط درشت باشد، درواقع یعنی طرح باید واضح بوده و محدوده رنگ‌ها (اگر قرار است بیشتر از یک رنگ استفاده شود) مشخص‌شده و ترجیحاً کمی فاصله‌دار باشند. این کار به این منظور است که رنگ‌ها در هم ادغام نشود.

مراحل چاپ سیلک به‌صورت زیر می‌باشد:

1-اولین کار طراحی طرح، با توجه به اصول ذکرشده است.

2- از روی طرح پرینت سیاه‌وسفید در ابعاد لازم برای چاپ گرفته می‌شود مثلاً برای چاپ روی نایلون کادر وسط نایلون را در نظر گرفته و طرح را با آن ابعاد پرینت می‌گیریم.

3- کاغذ پرینت شده را به روغن پارافین آغشته کرده تا کاملاً شفاف شود.

4- روی توری دستگاه سیلک داروی مخصوص کار سیلک را زده و صبر می‌کنیم تا خشک شود

5- طرح روغن‌زده شده را به توری پرس می‌کنیم.

6- میز نور را روشن کرده تا به طرح نور تابانده شده و طرح روی توری منعکس شود مدتی صبر می‌کنیم این زمان به نوع داروی مصرفی سیلک بستگی دارد.

7- بعد از انعکاس طرح بر روی توری آن را با آب شستشو داده و می‌گذاریم خشک شود.

مراحل انجام‌شده را به‌اصطلاح تهیه شابلون یا کلیشه می‌گویند.

8- شابلون را به دستگاه سیلک بسته کار را (کاغذ، نایلون و…) در زیر دستگاه به‌دقت قرار می‌دهیم.

9- رنگ را روی توری ریخته و با کاردک مخصوص آن را بر روی توری می‌کشیم.

10- بعد از اتمام رنگ ریزی کار را از زیر دستگاه برداشته و پهن می‌کنیم تا خشک شود. برای کار نایلون عمدتاً از طناب جهت خشک‌کردن استفاده می‌کنند. در بعضی موارد نیز از مواد خشک‌کن در رنگ برای سریع‌تر خشک شدن کار کمک می‌گیرند.

11- برای هر تعداد رنگ یک توری (شابلون) تهیه می‌شود.

12- از کلیشه‌ها یا همان شابلون‌ها می‌توان در نوبت‌های دیگر چاپ سیلک نیز استفاده کرد.

13- از چاپ سیلک بیشتر برای چاپ روی انواع نایلون، پلاستیک‌های دسته‌دار، کر افت (ساک‌های کاغذی) ظروف یک‌بارمصرف، تی‌شرت‌های تبلیغاتی و…استفاده می‌کنند.

چاپ سیلک چیست؟

مزایای چاپ سیلک چیست؟

چاپ سیلک بر روی کلیه سطوح مسطح و مدور (گرد) : این نوع چاپ مثل چاپ تامپو بر روی قطعات صنعتی و هدایای تبلیغاتی قابلیت چاپ دارد مانند : چاپ روی حوله ، چاپ روی پارچه ، چاپ روی نایلکس ، چاپ روی نایلون ، چاپ روی کیف دستی ، چاپ روی شیشه ، چاپ روی کارتن ، چاپ روی جعبه ، چاپ روی بادکنک ، چاپ روی ورقهای فلزی ، چاپ روی لوازم خانگی ، چاپ روی ظروف یکبار مصرف ، چاپ روی بطری های پلاستیکی و فلزی ، چاپ روی فیلتر خودرو ، چاپ روی ظروف مواد غذایی.

با استفاده از دستگاه های پنوماتیک گرد زن و مسطح زن میتوان کلیه سطوح مسطح و مدور ذکر شده را چاپ بزنید و کلیه قابلیتهای این نوع چاپ و بازار چاپ و تبلیغات را از آن خود کنید.

هزینه های چاپ و تیراژ : بر خلاف بسیاری از انواع چاپ ها که کار چاپ تیراژ پایین صرفه اقتصادی و قابلیت ندارد در این نوع چاپ تیراژ چاپ محدودیت نداشته و هم از نظر اقتصادی و هم از نظر تیراژه کاملا قابل اجرا میباشد.

تنوع و کار با رنگها : در بیشتر چاپ ها از یک مدل رنگ با شرایط خاص مورد استفاده قرار میگیرد ولی در این نوع چاپ تنوع رنگ بستگی به جنس کالا قابل تعویض میباشد. مانند: ظروف یکبار مصرف که بیشتر مواد تزریق انها ار مواد pp میباشد باید حتما رنگ pp در چاپ بکار برود تا رنگ ار روی کالا پاک نشود و همچنین دیگر رنگ ها مانند رنگ pvc ، رنگ uv و رنگ پایه آب که هر کدام از رنگها نسبت به جنس و نوع کالا در چاپ سیلک اسکرین قابل تعویض میباشند.

کیفیت چاپ و شفافیت در چاپ : در بیشتر چاپ ها از پودر و جوهر استفاده میشود و بعد از انتقال بر سیلندر یا زینگ در چاپ افست روی کالا چاپ میشود ولی در این نوع چاپ ، چاپ با رنگ بصورت مستقیم بر روی کالا چاپ میشود و همین امر باعث درخشندگی و شفافیت بالا چاپ میشود.

مرحله ی چاپ

این مرحله بستگی به نوع چاپ ؛ سیلک دستی و یا دستگاه چاپ سیلک اسکرین ، انجام میشود.

چاپ سیلک دستی : در این نوع چاپ ، میز چاپ شامل گیره ، شابلون گیر و میز چاپ از جنس ورق و یا mdf شیشه میباشد.

چاپ سیلک اتوماتیک : بیشتر به صورت دستگاه های پنوماتیک و مسطح و گرد زن از گروه صنعتی تصویر سازان ارائه میشود که قابلیت چاپ بر روی کلیه سطوح مسطح و مدور را دارا میباشد.

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *