شهریور, 1398 بدون نظر مقاله چاپ

کاغذ کاهی یا در اصطلاح کاغذ روزنامه، کاغذی است که از تفاله چوب به دست می‌آید. به این صورت که از تفاله‌های چوب خمیری درست می‌کنند و سپس کاغذ را از آن تولید می‌کنند. کاغذهای نخودی یا بازیافتی یا قهوه‌ای نام‌های دیگری ست که به این کاغذ اتلاق می‌شود. چاپ روی کاغذ کاهی که معمولاً با چاپ افست انجام می‌شود، برای کارهای سریع مانند چاپ روزنامه مفید است.

ناشران معمولاً از چاپگرهای ۴ رنگ و با کیفیت برای چاپ روی کاغذ کاهی استفاده می‌کنند که معمولاً چاپگرهای مدرن با سرعت بالا هستند.

تاریخچه:

این‌که کاغذ کاهی از چه زمانی وارد بازار شد مورد استفاده قرار گرفت، شاید به سال ۱۸۴۴ برگردد که Charles Fenerty از ۶ سال قبل روی خمیر چوب کار می‌کرد تا بتواند از آن برای تولید کاغذ استفاده کند و سرانجام در سال ۱۸۴۴ موفق به ثبت اختراع خود یعنی کاغذ کاهی شد.

این نمونه برای اولین بار در روزنامه هالیفاکس که در آن زمان یکی از مشهورترین روزنامه‌ها بود استفاده شد و روزنامه با کاغذ کاهی چاپ شد.

کاربردها:

از این کاغذ می‌توان برای کاغذ الگو، پیچیدن میوه‌ها، دور نان ساندویچ یا به عنوان کاغذ روزنامه یا حتی چرک‌نویس استفاده کرد اما چیزی که مهم است، این است که این کاغذ برای محیط زیست مفید است چون یک کاغذ بازیافتی ست یا اگر بازیافتی نباشد، از الیاف نیشکر و پنبه در تولید آن استفاده شده‌است؛ بنابراین باعث می‌شود تا تعداد درخت کمتری قطع گردد.

امروزه از این کاغذ در صنعت چاپ و بسته‌بندی استفاده می‌شود و هنگام استفاده دور میوه یا ساندویچ، مانع خرابی محصول می‌شود. در ضمن به حفظ بهداشت هم کمک می‌کند.

کاغذ کاهی کاغذ برای چاپ آگهی‌ها بسیار مناسب است چون هم نازک است و هم کیفیت چاپ روی آن عالی ست و نسبت به کاغذهای دیگر، هزینه کمتری دارد و مقرون به صرفه است.

کاغذ کاهی و کاربرد آن

با توجه به اینکه کارخانه چوب و کاغذ مازندران تنها تولیدکننده کاغذ روزنامه در ایران است. منبع استفاده برای تولید این نوع از کاغذ معمولاً استفاده از چوب است. که درگذشته بیشتر از جنگل‌های کشور برای تولید استفاده می‌کردند و واردات بسیار کم بود. اما اکنون به دلیل محدودیت‌هایی که در راستای بهره‌برداری از جنگل‌ها گذاشته‌شده است بسیاری از مواد اولیه مانند چوب از طریق واردات تأمین می‌شود. با توجه به اینکه دستگاه‌های تولیدکننده این کاغذ در ایران بسیار قدیمی بوده و نمی‌توان کیفیت کاغذ امروز را از این دستگاه‌ها تولید کرد بنابراین بیشتر این کاغذ از طریق واردات از کشورهای دیگر تأمین می‌شود.

کاغذ کاهی برای کارهای هنری سریع ولی درعین‌حال موقتی استفاده می‌شود. این کاغذ برای استفاده در طراحی‌های خام و اولیه بزرگ و همچنین طراحی‌های موقتی که با مداد شمعی و یا مداد زغالی انجام می‌شود، استفاده می‌شود.

کاغذ کاهی یا کاغذ روزنامه یا کاغذ ساندویچی کاغذی است که از تفاله چوب و بدون استفاده از عملیات مکانیکی ساخته می‌شود. این کاغذها در برابر نور مقاومت پایینی دارد و لطیف و شکننده است، به همین دلیل دارای قیمت ارزان‌تر نسبت به سایر کاغذها است.

گاهی ممکن است کاغذ کاهی یا همان کاغذ ساندویچی را از خمیر اولیه چوب تولید کنند که معمولاً گرماژ 42-48 گرم است و رنگ آن سایه‌روشن و دارای سطحی است که اجازه می‌دهد چاپ روی آن با وضوح بهتر و بیشتر نسبت به کاغذهای روزنامه دیگر انجام شود. عرض دستگاه‌های تولیدکننده این کاغذ حدوداً 1575 تا 1760 میلی‌متر هست.

این کاغذ همان‌طور که از نام آن پیداست کاغذی است که مخصوص روزنامه است. سفید است، سطح مسطح آن قدرت جذب بالایی دارد و معمولاً برای چاپ روزنامه از ماشین افست رول استفاده می‌شود.

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *