شهریور, 1398 بدون نظر مقاله چاپ

چاپ طلاکوب در واقع نوعی چاپ داغی است که به شیوه لتر پرس انجام میگیرد. طلا کوب در رنگ‌های مختلف از جمله طلایی، نقره‌ای، آبی، قرمز موجود میباشد. چاپ طلا کوب به دو صورت دستی و ماشینی انجام می‌شود.

چاپ طلاکوب یا Hot Stamp Machine همانند چاپ سیلک و چاپ تامپو یکی از شاخه های چاپ صنعتی در کارخانجات ، تولیدی ها ، چاپخانه ها و بازار کار نقش مهمی دارد.

چاپ طلاکوب کاملا سلیقه ای ست و با توجه به اولویت انجام میشود که این اولویت‌بندی می‌تواند بین کیفیت، سرعت، صرفه اقتصادی و …. به وجود بیاید.

یکی از هیجان انگیر ترین چاپ های دیجیتال در حال حاضر چاپ سیلور و طلا کوب است. این تکنولوژی جدید به شما امکان می دهد از چاپ دیجیتال برای ایجاد جلوه های فلزی خیره کننده برای ابعاد چند بعدی در طراحی خود استفاده کنید.چاپ طلاکوب که به آن چاپ داغی هم میگویند در چاپ تقویم ، چاپ سرسید ، چاپ پوشه دکمه دار ، چاپ گالینگور ، چاپ چرم ، چاپ جلد مدارک ، چاپ داغی ، چاپ کاتالوگ ، چاپ دفتر تلفن ، چاپ هدایای تبلیغاتی ، چاپ قطعات صنعتی ، چاپ پارچه و بسیاری از موارد اینچنین قابل استفاده است.

استفاده از چاپ طلا کوب

بر روی آرم ها و عناصر کلیدی، مانند اسامی، عناوین و عنوان های مهم
برای اضافه کردن اعتبار به مهر و مهر و نشان در دعوت نامه ها، گواهینامه ها و اسناد مهم
توجه به عناصر متغیر داده در قطعات بازاریابی شخصی
ظرافت در  کارتهای دعوت عروسی
بر روی عناصر گرافیکی مانند الگوهای و تصاویر برای یک اثر منحصر به فرد

چاپ طلاکوب

فویل فلزی سبك زیبایی به کارت های شما اضافه می كند و قطعات مهم را در کارت های تجاری یا پست های خود مانند آرم شرکت یا نام شما برجسته می كند. رنگ های فویل در طلا، نقره، قرمز، سبز، آبی و سیاه موجود می باشد.

فویل مهر زنی یک فرآیند چاپ ویژه است که از گرما، فشار، فلزی و فیلم فویل استفاده می کند. فویل در مجموعه ای از رنگ ها، پوشش ها و اثرات نوری در رول قرار می گیرد. (فویل فلزی امروزه بیشتر دیده می شود به ویژه فویل طلایی،  فویل نقره ای،  فویل مس و فویل های فلزی هولوگرافی) اما رول های فویل نیز در رنگ های جامد در هر دو پوشش براق و مات در دسترس هستند.

فویل مهر زنی تا حدودی شبیه به برجسته و حکاکی است، در آن رنگ به کاغذ با فشار داده شده است. هنگامی که طراحی نهایی می شود، قالب های فلزی به شکل مناسب برای هر یک از فویل های رنگی که برای طراحی خاص طراحی شده اند، ایجاد می شوند. قالبها گرم می شوند و سپس با فشار کافی مهر می شوند تا یک لایه نازک فویل را به کاغذ بچسبند و هر رنگ به صورت جداگانه از طریق چندین اجرا از مطبوعات به کار می رود تا طرح نهایی ایجاد شود. اگر یک تصویر یا اثر ریخته شده (طراحی شده) برای طراحی دلخواه باشد، می توان یک قالب نهایی ایجاد کرد.

انواع چاپ طلاکوب

چاپ طلاکوب به دو دسته ی طلاکوب سرد و طلاکوب گرم تقسیم می گردد:

طلاکوب گرم : بدین معنا که در طلاکوب گرم از فشار و حرارت برای انتقال لایه ی طلا از روی فیلم پلی استر بر روی کار استفاده می گردد.

طلاکوب سرد: در چاپ طلاکوب سرد ، پس از اعمال چسب بر روی کار (طرح چسب روی کار باید دقیقن همان طرحی باشد که میخواهیم طلاکوب شود) ورق طلا بر روی آن چسبیده و قسمت های داری چسب از روی فیلم، طلا را جذب کرده و قسمت هایی که چسب ندارد، طلا را به خود نمی گیرد.

عملکرد چاپ طلاکوب یا داغی

دستگاه های چاپ طلاکوب به چهار دسته تقسیم میشوند:

دستگاه چاپ طلاکوب دستی: فشار اهرم میز داغی در این دستگاه با دست انجام میشود و معمولا رول جمع کن برقی دارد این روش برای تیراژ پایین مناسب است.

دستگاه چاپ طلاکوب پنوماتیک: سیستم این دستگاه با فشار باد کار میکند و میزان قدرت فشار جک بستگی به سایز چاپ دارد. جک پنوماتیک از 500 کیلو تا 3 تن متغیر است و کلیه مراحل چاپ قابل تنظیم و کنترل می باشد.

دستگاه چاپ طلاکوب هیدرولیک: این مدل دستگاه با فشار روغن کار میکند همچنین برای فشار جک های بالا و سایز چاپ بالا تولید میشود. معمولا از فشار 3 تن به بالا تولید میشود و کلیه مراحل چاپ قابل کنترل است.

دستگاه چاپ طلاکوب دیجیتال : در این روش دستگاه نیاز به کلیشه ندارد و بصورت دیجیتال چاپ میزند ولی قابلیت چاپ داغی نداشته و برای چاپ های تیراژ پایین مورد استفاده قرار میگیرد.

روش چاپ طلاکوب

طلاکوب ، به شیوه ی اعمال ورق های متالایز که به ورق طلا معروف شده اند می گویند.

طلاکوبی شیوه های متفاوتی دارد ولی معمولا نتیجه ی کار با کمی تفاوت در جزئیات بسیار شبیه به هم است.

انتقال حرارت از میز حرارت با فشار جک از طریق کلیشه به سطح کار را انجام می شود. میتوان گفت این یک روش لترپرس می باشد در این روش چاپ داغی میتوان از فویل با تنوع رنگ زیاد استفاده نمود.

چاپ داغی چیست؟ در این روش چاپ از کلیشه 3 میل به بالا استفاده میشود و از فویل طلاکوب استفاده نمی شود. این روش با فشار جک و تنظیم حرارت چاپ داغی انجام می شود.

نکاتی برای درک بهتر شیوه های اعمال طلاکوب و امباس

1- امروزه طلاکوب به رنگ های بسیار زیادی وجو دارد که به آنها تمپلات رنگی گویند، البته ورقهای طلای طرح دار و هولوگرامی نیز در بازار وجود دارد.

2- امباس یا برجسته کاری بسته به نوع جنسی که می خواهیم برجسته شود متفاوت است، اگر از چرم طبیعی، چرم مطنوعی، گالینگور، جیر، مخمل و … که از مقاومت سطحی و کششی بالایی برخوردار است استفاده شده باشد باید از شیوه ی حرارتی استفاده گردد، اگر جنسی که ما میخواهیم امباس روی آن اعمال گردد، کاغذ، مقوا و یا هرجنس نازکی که از الیاف سلولزی باشد به شیوه ی سرد با ماشین آلات لترپرس و ملخی و … انجام می پذیرد.

3- امروزه امباس بصورت رول نیز بر روی توپ کاغذ صورت می گیرد.

4- چاپ طلاکوب یک جلوه ی ویژه محسوب می گردد و استفاده از آن ضرورتی ندارد و فقط جنبه ی زیبایی، فانتزی و گاهن بالا بردن رسمیت کار بالا می برد پس بنابراین باید تلاش شود تا در صورت اعمال بر کار چاپی به بهترین شکل ممکن انجام گردد.

5- در شیوه ی چاپ طلاکوب سرد شما برجستگی بر روی کار احساس نمی کنید، چرا که فشار به صورت یکدست، همچون چاپ افست بر روی فرم چاپی اعمال می گردد.

6- در شیوه ی چاپ طلاکوب گرم فشار توسط کلیشه بر روی کار اعمال می گردد، یعنی بصورت موضعی در نتیجه قسمتهایی که طلا اعما می گردد دچار کمی برجستگی می گردد، که این برجستگی ناگذیز است.

7- در طلاکوب سرد سطح کار چای باید یک لایه پوشش (Primer) داشته باشد که چسب اعمال شده جذب کاغذ نگردد، چرا که در آن صورت طلا به روی کار اعمال نمی گردد.

8- طلای سرد با اینکه قیمت پایین تری دارد اما به علت کیفیت پایین تر نسبت به طلای گرم از اقبال کمتری برخوردار بوده است.

9- استفاده از شیوه ی چاپ طلاکوب در کارهای فانتزی عمومن برای بالا بردن پیچیدگی کار و زیبایی بیشتر است، لذا پس از طلاکوب با استفاده از شیوه ی برجسته کاری سعی می گردد قسمت برجسته شده نمایی بهتر و زیباتر را ارائه کند.

10- ماشین های مورد استفاده در شیوه ی طلاکوب سرد عمومن روتاری هستند.

11- برای طلاکوب گرم عمومن از ماشین آلات تخصصی این کار یا ماشین تیگل (ملخی)، لترپرس را با کمی تغییر و نصب هیتر برای این کار آماده می کنند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *