تیر, 1398 بدون نظر مقاله چاپ

کاغذ حرارتی چیست؟

کاغذ حرارتی مدلی از کاغذهای موجود برای چاپ است که امكان چاپ بدون جوهر را ممکن می کند. کاغذ حرارتی یا كاغذهاي رولي آن دسته از کاغذ هایی هستند که عرض آنها 80 میلی متر است و در تکنولوژی های چاپ حرارتی استفاده می شود. چاپ روی كاغذ حرارتی با تصاویر كاملاً مشخص، قابل اطمینان و سریع همراه است. این نوع فناوری در بخش های مختلف كاربرد دارد. مواد تشكيل دهنده این كاغذ طوري است كه در مواجهه با حرارت ساطع شده از هد پرينتر، فعل و انفعالات شيميايي مخصوصي را از خود نشان مي دهد.

در حقيقت به نوعي سوخته مي شود تا فرایند چاپ را تکمیل کند. در یک تعریف دیگر باید گفت که كاغذ حرارتی نوعی كاغذ است كه با یك پوشش ویژه امكان چاپ بدون جوهر را فراهم می کند. نتیجه اعمال گرما (از طریق پرینتر چاپ گرمایی) به پوشش کاغذ حرارتی، یك تصویر واضح و شفاف بدون نیاز به جوهر یا نوار است. این مطلب توسط تکنسین های واحد تعمیرات کونیکا مینولتا در نمایندگی کونیکا مینولتا برای شما تهیه شده است.

کاغذ حرارتی چیست؟

عملکرد کاغذ حرارتی چگونه است؟

وقتی کاغذ حرارتی در معرض حرارت قرار مي گيرد، از خود واكنش نشان می دهد و تغییر رنگ می دهد. سطح اين كاغذها با يك تركيب شيميايي شامل نوعي رنگ و اسيد مخصوصي پوشیده شده است كه پس از مواجه با حرارت، رنگ و اسيد موجود در سطح كاغذ با هم واكنش داده و اثري رنگي را به وجود مي آورند كه معمولا اين رنگ سياه است. البته گاهي رنگ آبي يا قرمز نيز ايجاد می كند. این رنگ به تركيبات اندوده شده برروي كاغذ حرارتی بستگي دارد.

چگونه از کاغذ حرارتی مراقبت کنیم؟

اگر چاپ شده در معرض اشعه UV، آب، روغن، نفت، مواد چرب و مواردي از اين قبيل قرار بگيرد، چاپ روي آنها محو می شود. پس موارد زیر را برای مراقبت صحیح از کاغذ حرارتی رعایت کنید.

جلوگيري از مواجهه آنها با اشعه UV، آب، روغن، نفت، مواد چرب و …

جلوگيري از مواجهه با حرارت مستقيم و زياد

نگهداري كاغذ حرارتی در محل خشك و سرد

رول کاغذ حرارتی بر سه نوع تقسیم میشوند :

۱-رول کاغذ حرارتی فیش پرینتر

۲-رول کاغذ حرارتی صندوق فروشگاهی

۳-رول کاغذ حرارتی آزمایشگاهی

موارد استفاده از کاغذ حرارتی:

کاغذ ترمال یا کاغذ حرارتی همان کاغذهای نازک و انعطاف پذیری هستند که در رسیدها و فیش های پرداخت الکترونیکی امروزی بصورت گسترده استفاده می شود.

این کاغذ در انواع دستگاهها و چاپگرهای حرارتی به ‌ویژه برای دستگاه‌های ارزان و سبک مورد استفاده قرار می گیرد.

انواعی از این کاغذها را هر روزه از:

پذیرنده های پوز

دستگاههای خود پرداز

صندوقهای فروشگاهی

انواع دستگاههای فیش پرینت

فیشهای ارائه شده از طریق تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی و غیره دریافت میکنیم.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *