تیر, 1398 بدون نظر مقاله چاپ

چاپ کاغذهای امنیتی و انواع آن :

کاغذهای امنیتی نخستین بار در سال 1282 و در ایتالیا استفاده از واترمارک بر روی کاغذ ابداع شد. در آن زمان برای تولید واتر مارک (که در زبان فارسی با نام چاپ سفید مشهور است) از یک مهر فلزی پوشیده شده با آب استفاده می شد که در حین فرآیند تولید کاغذ درون خمیر کاغذ قرار می گرفت تا طرح بر روی ورقه های کاغذ نقش بندد. در گذر این سال ها تکنولوژی های جدیدی پا به عرصه گذاشتند و به تکامل این فرآیند کمک شایان ذکری کردند تا جایی که امروزه از واترمارک به عنوان یک اقدام امنیتی مهم برای پیشگیری و مبارزه با جعل، دستکاری و شبیه سازی اسناد مهم و ارزشمند استفاده می شود.

متأسفانه با پیشرفت تکنولوژی توانایی افراد برای جعل و کپی کردن اسناد بسیار بیشتر شده و آنها می توانند با صرف زمانی اندک مدارک شما را تغییر داده و جعل کنند. با این اوصاف کاغذهای امنیتی می بایست همواره یک گام جلوتر از فرصت طلبان و جاعلان حرفه ای و چیره دست حرکت کنند. پایه و اساس تأمین امنیت اسناد امنیتی مواد تشکیل دهنده آنها و شیوه های کنترل میزان موجودی آنها در بازار است.
اغلب کاغذهای امنیتی ویژگی ها و خصوصیاتی دارند که به لطف آنها می توان اصالت و اعتبار یک سند را محک زد.

کاغذ های امنیتی در حال حاضر امن ترین نوع کاغذ در چک ها و اسکناس های بانکی به کار می رود، این روزها شاهد ظهور تکنولوژی های پلیمری جدیدی هستیم که جایگزین این کاغذها خواهند شد اما بی تردید سال ها زمان می برد تا تمامی اوراق بانکی کاغذی به این نوع تکنولوژی روی آورند. آنچه باعث تأمین امنیت اوراق بانکی نظیر چک و اسکناس می شود، الیافی است که در کاغذ این اوراق به کار رفته که عمدتاً از جنس الیاف کتان (99-80 درصد) می باشد و از پارچه های لنینی به دست می آیند. پس از لحاظ فنی کاغذ نیستند و در واقع پارچه ای هستند که ظاهر و لمسی بسیار شبیه به کاغذ دارند. این کاغذها طی فرآیندی تحت عنوان قالب استوانه ای (Cylinder Mould) تولید می شوند که به تولید کننده اجازه می دهد واترمارک هایی بسیار ظریف و متمایز خلق کرده و در کمال دقت و صحت در دل طراحی اوراق بانکی بگنجانند. در فرآیند قالب استوانه ای اضافه کردن بافت فلزی و تار و پودهای گرافیکی ساده تر خواهد بود، چنین عناصری اعضای جدایی ناپذیر اوراق بانکی می باشند. طبیعت این نوع کاغذها به گونه ای است که تولیدشان بسیار هزینه بر بوده و گران تمام می شود و انحصاراً در اختیار بازار ارز می باشد. فرآیند Fourdrinier در مقایسه با فرآیند قالب استوانه ای مقرون به صرفه تر می باشد و می تواند جایگزین آن شود، یک متد تجاری و به مراتب کم هزینه تر که طی آن خمیر کاغذ بین دو غلطک حکاکی شده قرار گرفته و فشرده می شود تا الگو و طرح واترمارک بر روی آن نقش می بندد. این روش برای تولید کاغذهایی با کاربرد تجاری قابل استفاده بوده و در مقایسه با کاغذهای به کار رفته در اوراق بانکی بسیار ارزان قیمت تر می باشند و همین امر راه را برای ورود کاغذهای دارای واتر مارک و طرح را در اسناد روزمره از قبیل گواهی نامه، بلیط و سایر مدارک با اسناد هموار کرده است.

می توان ویژگی ها و خصوصیات دیگری را هم به کاغذهای امنیتی اضافه کرد که از آن میان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

* استفاده از تار و پودهای قابل مشاهده درنور
* الیاف نامرئی ماوراء بنفش: طول این الیاف غالباً بین 3 تا 10 میلی متر بوده و برخی اوقات به همراه تار و پودهای رنگی و قابل رویت در نور در ساختار کاغذ به کار می روند.
* صفحات فلزی (دیسک های دایره ای شکل بسیار کوچک): با حک کردن تصاویر بسیار ریز بر روی صفحات فلزی، می توان ویژگی های امنیتی و پنهان از نظر کاغذها را ارتقا داد.
* مواد شیمیایی آشکارکننده اقداماتی که در راستای جعل و دستکاری اسناد صورت گرفته: این مواد در ساختار کاغذ به کار رفته اند و نسبت به حلال ها، مواد اسیدی و آلکایلی حساس بوده و با آنها واکنش می دهند. سالیان سال است که این مواد در ترکیب کاغذ چک های بانکی به کار می روند و جایگاه ویژه ای در تأمین امنیت اسناد و مدارک دارند.

چاپ کاغذهای امنیتی و انواع آن

انواع کاغذ های امنیتی:
• با علامت پنهان : دو‌کلمه یا هر رمز دیگری به صورت تصویر پنهان بر روی کاغذ کد گذاری می شوند و با تابش نور از دستگاهای تکرار کنند نمایان می شوند.
• کاغذ های فتوکرومیک: این مواد با تابش نور تغییر رنگ می دهد و این تغییر رنگ برش پذیر خواهد بود، کاغذ با مواد شیمیایی فتوکرومیک پوشش داده شده و در پروسه کپی سند تغییر رنگ‌می دهد و‌تغیر ایجاد شده بر روی خروجی ایجاد سده و سند اصلی به حالت اول یرمیگردد.
• کاغذ های ترموکرومیک: کاغذ در این مرحله با ماده ترموکرومیک پوشش داده شده و عین عمل کپی فاصله متن ها برداشت می شود و دستگاه توانایی تشخیص متن را نخواهد داشت.
• کاغذ های فلورسنت: این کاغذ ها حاوی مواد افزودین فیبر های فلوسنت هستند که هنگام کپی خروجی به رنگی بله ‌سفید در می آید.
• کاغذ های شب تابی: این کاغذ ها به گونه ای هستند که هنگام‌کپی سفید می شوند وادی از خروج از دستگاه به حالت اولیه خود برخواهند گشت.

چاپ کاغذهای امنیتی نیز همچون سایر روش های چاپ‌، با سفارش کار چاپی آغاز می شود با این تفاوت که متقاضی هنگام ثبت سفارش خود می‌بایست مجوزهای لازم را مطابق با نوع سفارش از سازمان‌های مرتبط مثل بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی و … به همراه داشته باشد. البته در بعضی مواقع مجوزهای لازم توسط چاپخانه گرفته می‌شود.
به طور معمول در هنگام ثبت سفارش، چاپخانه بر مبنای ویژگی و مشخصه‌های کار، پیشنهاداتی را جهت انتخاب انواع فاکتورهای امنیتی و سنخیت آن با سفارش به مشتری می‌دهد. زیرا در اغلب موارد متقاضیان چاپ‌های امنیتی، اطلاعات به روز و جامعی از تنوع و کارکرد فاکتورهای متفاوت امنیتی ندارند.
در حال حاضر فاکتورهای امنیتی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، تنوع بسیاری دارند که با توجه به ارزش و کارکرد سند سفارش داده شده، از آن ها استفاده می شود. مهم‌ترین و بیشترین فاکتورهای امنیتی مختص اسناد شناسایی مثل گذرنامه و کارت‌های شناسایی و اسناد بهادار مانند اسکناس و چک پول می باشد. این‌که فاکتورهای امنیتی بر چند قسم هستند و هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند و به درد چه سندی می‌خورند موضوعی است که در ادامه به آن می پردازیم.

کاغذهای اسکناس و یا اوراق بهادار در مقایسه با کاغذهای تحریر و کاغذهای مرسوم صنعت چاپ دارای ویژگی منحصر به فردی است که آن را با سایر کاغذها متمایز کرده است و آن عدم درخشندگی در زیر نور ماورابنفش و یا همان دستگاه تست اسکناس است که به این کاغذها در اصطلاح عامیانه کاغذ پول گفته می شود.این کاغذها بیشتر در صنعت چاپ کاغذهای امنیتی و جایی که قرار است اوراق امنیتی چاپ بشود و مورد استفاده قرارمی گیرد به کار می رود و یکی از معیارهای شناسایی اسناد به شمار می رود.لذا از خود این کاغذها به عنوان لایه ی امنیتی برای ضد جعل کردن اسناد و اوراق می توان نام برد.این جوهر به گونه ای عمل می کند که با اسپری کردن کل کاغذ و یا چاپ کردن موضعی آن بخشی از کاغذ را در زیر نور ماورابنفش تاریک می کند و از درخشندگی و بازتایش نور کاغذ در زیرنور ماورابنفش یا دستگاه چاپ اسکناس که به رنگ آبی معمولا دیده می شود جلوگیری می کند.لذا از این ماده می توان هم به عنوان خاموش کننده کل کاغذ و هم به عنوان خاموش کننده بخشی از کاغذ به عنوان جوهر استفاده نمود.

حتی از این جوهر ها هم می شود به عنوان جوهر رنگ تیره، اصطلاحا جوهر نامریی سیاه روی کاغذهای مرسوم استفاده نمودبدین صورت که کل کاغذ زیر نور ماورابنفش می درخشد ولی بخش نوشته شده با این جوهر نمی درخشد.ضمنا جوهر نوشته شده روی کاغذهای مرسوم و در نور محیط به صورت نامریی وغیر قابل دید است.

جوهرهای نامریی روی کاغذهای خاموش بهتر ازکاغذهای روشن جلوه می کند.

مصارف:

۱-جوهر تیره(اگر روی کاغذهای مرسوم نوشته شود)

۲-قابل استفاده در استامپ و خودنویس

۳-به روش اسپری (خاموش کننده کل کاغذ)

۴-چاپ به روش افست؛سیلک؛شابلون و …

توجه:از این جوهر می توان جهت امضا یا مهر دوم در قراردادها؛ فاکتورها؛ سربرگ؛ اوراق بهادار؛ کارهای هنری و…به عنوان امضا یا نشانه ای نامریی استفاده نمود. با این عمل امکان جعل یا سواستفاده از اسناد به حداقل خواهد رسید.در کل از این محصول می توان در تمام کاغذهای مرسوم در بازار که دارای هاله ی آبی رنگ در زیر نور دارند استفاده نمود.

برای تشخیص بهتر کاغذهای روشن و خاموش(از مقایسه ی کاغذ چک و یا پول با کاغذهای تحریر در زیر نور ماورابنفش و دستگاه تست اسکناس) استفاده نمود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *