خرداد, 1398 بدون نظر مقاله چاپ

رنگ در چاپ فاکتور مالیاتی

رنگ در چاپ فاکتور مالیاتی و فاکتور های مورد تایید دارایی محدودیت خاصی ایجاد نمیکند، در نتیجه فاکتورهایی با چاپ تک رنگ، دو رنگ و چهار رنگ را می‌توان برای ارائه به این سازمان آماده کرد. اما به‌طور مرسوم و البته برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، فاکتورهای مالیاتی با چاپ تک رنگ یا دو رنگ تهیه می‌شوند. معمولا وقتی از روش چاپ تک رنگ یا دو رنگ برای چاپ فاکتور مالیاتی استفاده می‌شود؛ برای هر برگه‌ فاکتور، رنگی خاص اختصاص داده می‌شود.

رنگ در چاپ فاکتور مالیاتی و فاکتورهای مورد تایید دارایی

استفاده از کاغذ رنگی علاوه بر تنوع و زیبایی بخشیدن به چاپ فاکتور مالیاتی، تقسیم‌بندی و کاربرد هر برگه را مشخص می‌کند. انتخاب این رنگ منوط به رعایت قوانین خاصی است که در ادامه به بررسی هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

1- رنگ برگه‌های چاپ فاکتور مالیاتی

پیش از توضیح رنگ برگه‌های فاکتور، توضیح این نکته ضروری است که تعداد برگه‌های فاکتور مالیاتی برای اداره دارایی اهمیتی ندارد اما از آنجا که هر کسب‌و‌کاری باید یک برگه فاکتور را برای فروشنده، برگه‌ای را بر ثبت در اسناد حسابداری و برگه‌ای را برای خریدار تهیه کند؛ بنابر همین نیاز فاکتورها معمولا به صورت دو یا سه برگی تهیه می‌شوند. برگ اول که در اختیار مشتری قرار می‌گیرد سفید رنگ بوده و معمولا از کاغذ 80 گرمی تهیه می‌شود، برگه دوم و سوم را به‌طور معمول از رنگ‌های آبی، زرد، سبز، قرمز و صورتی انتخاب می‌کنند. معمولا جنس برگه‌های دوم و سوم نازک‌تر بوده و دارای کیفیت پایین‌تری (40 تا 55 گرم) هستند.

2- رنگ شماره چاپ فاکتور مالیاتی

موضوع حائز اهمیت دیگر در زمینه رنگ فاکتور، توجه به شماره سریال چاپ فاکتور مالیاتی است. این شماره سریال طبق قوانین حتما باید به رنگ قرمز باشد. همچنین این شماره سریال همان‌طور که از نامش پیداست، نباید تکراری باشد؛ و روی هر فاکتور مالیاتی باید یک شماره سریال اختصاصی چاپ شود. در واقع شماره سریال درج شده روی هر فاکتور نباید پرینتی باشد. به همین دلیل شماره سریال فاکتورها معمولا به وسیله‌ی دستگاهی خاص، به رنگ قرمز و به صورت برجسته روی فاکتور درج می‌شود. بنابراین باید توجه کرد که دستگاه‌های شماره‌زن دستی و همچنین شماره‌های پرینت شده، به هیچ‌وجه مورد قبول مامورین دارایی نیستند و توصیه می‌شود اگر اطلاعات فروشنده ثابت است؛ این اطلاعات نیز در مرحله چاپ و به صورت پرینت شده در محل مدنظر درج شود.

3- رنگ چاپ فاکتور مالیاتی متناسب با جنس کاغذ

نکته‌ی دیگر درباره استفاده از رنگ‌های مختلف در چاپ فاکتور مالیاتی، به موضوع جنس کاغذ برمی‌گردد. گاهی فاکتورهای چند برگی با استفاده از کاغذهای کاربن‌لس (بدون نیاز به کاربن) تولید می‌شوند. این کار کمک می‌کند تا بدون گذاشتن کاربن بین برگه‌های فاکتور، هرچه در برگه‌‌ی اول درج می‌شود؛ در برگه دوم و سوم نیز ثبت گردد. اما نکته‌‌ی اساسی این است که کاغذهای کاربن‌لس، مناسب پرینت گرفتن با پرینتر لیزری و جوهر افشان نیست و حتما باید با پرینتر سوزنی یا چاپ افست، عمل چاپ روی آن‌ها انجام شود. همچنین رنگ کاربن این کاغذها معمولا مشکی یا آبی است؛ که توصیه می‌شود مبتنی بر رنگ‌های انتخابی، برای کاغذ و چاپ روی آن رنگ مناسب انتخاب شود.

جهت مشاهده لیست قیمت اینجا کلیک کنید.
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *