خرداد, 1393 4 نظرات NCR, کاربن لس

كاغذ كاربن لس (خودکپی NCR) چيست؟

كاربن لس كاغذ هايي هستند که به خودكپي (NCR) معروف هستند.

این کاغذ ها نیازی به کاربن ندارند و نسخه دوم و سوم اسناد و فاکتور ها به راحتی و بدون دردسر با استفاده از آنها آماده میشوند و به نوعي همان كار كاغذ كاربن دار را انجام ميدهد با اين تفاوت كه عملا هيچ نوع كاربني را مشاهده نميكنيد و هرگز دستانتان را سياه و كثيف و سطل زباله تان را بيهوده پر نميكند.

بدينوسيله در مصرف كاغذهايي كه صرف توليد كاربن ميگردند صرفه جويي بزرگي صورت ميگيرد كه نتيجه آن قطع كمتر درختان ميباشد.

كاغذ كاربن لس چگونه كار ميكند؟

اين صفحات در اصل به كپسولهاي ميكروسكپي آغشته شده اند كه تركيب آنها موجب ايجاد رنگ و انعكاس رنگ بر روي صفحه زيرين ميگردد.

طرز كار اين نوع كاغذها بدين صورت است كه وقتي هر نوع فشار مكانيكي مثل فشار تاشي بر اثر نوشتن يا تايپ كردن بر روي اين كاغذها وارد ميشود كپسولهاي رنگي قسمت صفحه رو، كه قسمت زيرين آن داراي يك لايه روكش از كپسولهاي رنگي مذكور ميباشد آزاد شده و با كپسولهاي صفحه زير كه قسمت روي آن آغشته شده است تركيب شده و يكي از آنان ديگري را تقويت كرده و رنگ مشكي يا آبي را (با توجه به نوع كپسولها) منعكس مينمايند و كاغذ به اين رنگ آغشته ميگردد صفحات مياني كاغذهاي بيش از 2 نسخه هم روي آنها و هم پشت آنها به اين كپسولها آغشته ميگردد و به علت 2 بار آغشته شدن است كه گرماژ يا وزن كاغذهاي مياني سبكتر از كاغذهاي اول و آخر ميباشد.

هر سطح اين كاغذها پوشيده شده از ميليونها كپسول ميكروسكپي ميباشد كه كاملا خشك شده است .

در اصل محلولي از كپسولهاي رنگي بي رنگ (در ظاهر) و روغن مخصوص ميباشد كه تماما بوسيله كپسولهاي پلاسنيك مانندي پوشيده شده اند كه در اثر فشار شكسته ميشوند.

كاغذ كاربن لس (خودکپی NCR) چيست؟

نسخه هاي كپي كاغذهاي كاربن لس جهت افزايش كاربرد در تفكيك اسناد توليد و افزايش سرعت گردش امور اداري در رنگ بندي هاي متفاوت عرضه ميگردند.

در كاغذ هاي كاربن لس ( NCR ) كه به كاغذهاي خود كپي مشهور هستند بايد توجه شود كه اين كاغذها زمان مصرف دارند وپس ازتاريخ مصرف , حساسيت خود را ازدست مي دهند.

هنگامی که فردی می نویسد در نقطه تماس قلم با کاغذ در اثر فشار ناشی از قلم بروی کاغذ میکروکپسول ها شکسته و به صورت رنگ خود را بر روی برگه نشان می دهند . از آنجا که کپسول ها بسیار کوچک هستند ، چاپ بسیار دقیقی مشابه نسخه اولیه بر روی نسخه بعدی ایجاد می گردد ، ازاین روست که به کاغذ کاربن لس ” کاغذ خود کپی” نیز می گویند.

کاغذهای کاربن لس هم به صورت بند جهت استفاده در چاپخانه ها براي چاپ فاكتور و غيره و هم به صورت آماده و برش خورده ، جهت استفاده در مصارف خانگي، شركت ها، سازمان ها و فروشگاه ها و قابل چاپ از طريق پرينتر هاي خانگي موجود مي باشد.

جهت مشاهده لیست قیمت فاکتور کاربن لس اینجا کلیک کنید.
برچسب ها
4 نظرات
 1. afshin

  سلام ماندگاری متن نشوته شده با کاغذ کاربن چقدر می باشد ؟

  پاسخ
 2. mohsen0071

  سلام دوست عزیز
  ماندگاری نوشته های کاغذهای کاربن لس بسته به نوع کاغذ حداقل 5 سال می باشد .

  پاسخ
 3. Pingback: چاپ فاکتور و انواع خدمات آن - چاپ فاکتور

 4. Pingback: چاپ فاکتور کاربن لس ، NCR ، خودوکپی کاربن دار و انواع محصولات مشابه - چاپ فاکتور

 5. مرتضی فریدی

  سلام ، چطور پشت و روی کاغذ کاربن لس بخصوص نوع سفید رنگ آن را تشخیص دهیم؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 6. اشکان

  سلام
  بعد از اینکه کاغذ مثلا ۵۰ گرمی را به کاربنلس تبدیل کنند وزن آن چقدر تغییر میکند و چرا لایه های میانی بجای سنگینتر شدن سبکتر هستند؟
  ممنونم

  پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *