خرداد, 1393 بدون نظر NCR, کاربن لس

قرن هاست تفکر بشری بر کاغذ نقش بسته و اسناد و مدارک مربوط به هویت و مایملک انسان از طریق کاغذ و نوشته های بر روی آن دست به دست می چرخد.

امروزه با وجود پیشرفت سریع تکنولوژی و نقش آن در ارتباطات بشری ، وظهور رسانه های مجهز ماهواره ای ، فضاهای مجازی و سایر پدیده ها ، هنوز کاغذ در ارتباطات بشری نقش موثری را ایفا نموده.

کاغذ به عنوان ابزاری ساده ، همچون لوح سفیدی میتواند هز نوشته ای را بر خود حک کند و صنعت چاپ نیز از این طریق دست به تکثیر اندیشه بشری زند.

تاریجچه NCR

در گذشته برای ایجاد کپی از یک برگه ، افراد از کاربن در بین برگه ها استفاده می کردند ، که روش مطلوبی نبود چراکه موجب جوهری شدن دست افراد و همچنین موجب ایجاد لکه های جوهر برروی کاغذ می شد به علاوه که تصویر دقیقی نیز نداشت.

ولی با اختراع کاغذ کاربن لس در سال 1952 توسط لاول (Lowell Schleicher) و بری گرین (Barry Green ) ، ایجاد نسخ متعدد از یک برگه بسیار آسان و تمییز گردیده و همچنین مضرات زیست محیطی کمتری نسبت به کاربن نیز دارد.

کاغذ کاربن لس معمولآ در صنعت چاپ به عنوان کاغذ ان سی آر (NCR) شناخته می شود که برای اولین بار توسط شرکت ان سی آر تولید شده است.

تولید کاغذ های کاربن لس در اروپا در سال 1960 میلادی (1339 هجری شمسی) آغاز شد و در سال 1962 میلادی (1341 هجری شمسی) یک شرکت ژاپنی با امضای قرارداد و گرفتن مجوز از شرکت صندوق ملی به تولید این نوع کاغذ اقدام کرد.

کاغذ کاربن لس بعد از تولید آن در سال 1954 به جهت مزایایی که با خود به همراه داشت ،دچار یک رشد عظیم در تولید گردید. به طوری که در دهه 1960 میلادی ( 1340- 1350 هجری شمسی ) فروش کاغذ کاربن لس در ایالات متحده حدود 16000 تن شد . در سال 1970 میلادی (1359 هجری شمسی) فروش جهانی آن به 100000 تن افزایش پیدا کرد . در سال 1991 (1370 هجری شمسی) حدود 1.8 میلیون تن کاغذ کاربن لس تولید و مصرف شد . هم اکنون فروش جهانی کاغذ کاربن لس در سال پا را فراتر از 5 میلیارد دلار می گذارد . در حال حاضر بیش از 12 کارخانه در ایالات متحده و بیش از 50 کارخانه در سراسر جهان کاغذ کاربن لس تولید می کنند.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *